A gyermek mozgatásának, szállításának az egyik legpraktikusabb módja városi forgalomban a gyerekülés. Pláne, ha amúgy is szeretsz kerékpároddal közlekedni. A szerteágazó kínálat miatt szeretnénk neked egy kis segítséget nyújtani, hogy könnyebben kiválaszthasd a legmegfelelőbb gyerekülést, ami neked és porontyodnak is örömteli pillanatokat adhat.
Biztonság
Először is kezdjük a mindenki által a legfontosabbnak gondolt dologgal a biztonsággal. Manapság e téren nem kell kompromisszumot kötnöd. Mondhatni sokkal nagyobb biztonságban van a gyerek, mint te magad. Az általunk forgalmazott Polisport, Bobike és OkBaby gyerekülések a lehető legnagyobb biztonságot adják gyermekednek. Ütés és rázkódásálló műanyag héj, erős 3 vagy 5 pontos biztonsági övek, lábat körülölelő lábtartó, bukósisak viseléséhez igazított, ergonomikus belső kialakítás, stb...
Természetesen EU-s szabályozás is van a gyerekülésekre. Ezt a német TÜV minőségbiztosítási intézet EN 14344-es direktívája határozza meg. Ezt ugyan ritkán szoktuk emlegetni, mivel ezt a nagyon általános szabványt a gyártók messze-messze túlteljesítik és saját, sokkal szigorúbb elvárásoknak feleltetik meg termékeiket.
Két rövid videó a Polisport-tól a gyerekülések tesztjéről:
Általánosságban elmondható, hogy az általunk forgalmazott ülések között nincs számottevő biztonsági különbség, pusztán a gyerek komfortja és a használati praktikum különbözteti meg őket egymástól, de erről majd később bővebben is beszélünk.
Felszerelés helye szerinti különbségek
Vannak vázra (előre és hátra) és csomagtartóra szerelhető gyerekülések. Egyszerűnek tűnhet a választás. Van csomagtartód? Igen. Már rakod is a virtuális kosárba az egyik csomagtartós modellt. DE, mielőtt így tennél, ezt még olvasd el!
Hátra, vázra szerelhető
Ha van rá mód és lehetőség, akkor mindig válaszd a vázra szerelhető gyerekülést. Ezek talán a legkényelmesebbek gyermekednek és neked egyaránt.
A csöppségnek azért, mert az ülés nem a vázra csatlakozik fixen, hanem egy vastag acélrúdon nyugszik, mely csatlakozik a vázon elhelyezett konzolba, így van egy kis mozgása és nem minden rezgést és útegyenetlenséget érez a gyerkőc. Fel és levétele ennek a fajtának a legkönnyebb. Csak egy gombnyomás és már le is vetted a gyerekülést.
Kiegészítő konzol vásárlásával a család bármely bringájával használható, így Te, párod és a nagyszülők is vihetik magukkal a porontyot (nem kell zavarba jönni, ha anyuka épp nincs otthon és a bicajával ment el).
Tapasztalatunk szerint igen kevés vázkialakítás van, amire nem lehet valamilyen módon felszerelni, így szinte bármilyen bringára tökéletes megoldás. Általában szélsőséges vázgeometriák sem okozhatnak problémát a négy féle szögű/hosszúságú/magasságú tartórúdnak köszönhetően (opcióként vásárolható).
Csomagtartóra
Ha kerékpárod valamilyen okból alkalmatlan a vázra szerelhető ülések fogadására, akkor még mindig itt van a régi módszer. Már a csomagtartóra szerelhető modellek esetében sem kell lemondanod a különböző komfort szolgáltatásokról például a dönthetőségről. Mára a rögzítő rendszerek is sokat fejlődtek, így a le és felszereléssel sem lesz különösebb gondod.
Ha Junior 35kg-ig terhelhető üléseket keresel, akkor ezek között fogod megtalálni a keresett darabot. Az acélpálcás megoldások nem alkalmasak már ilyen súly szállítására.
Attól függetlenül, hogy alapvetően a vázra szerelhető üléseket ajánljuk, ezeknél sem tudunk sok hátrányt felsorolni. Talán csak annyit, hogy a csomagtartóból is érdemes egy jó minőségű, alumíniumot beszerezni, ha nem az van a bringán. Ezek tudják a megfelelő stabilitást biztosítani egy gyerek szállításához.
Illetve nem elhanyagolható szempont, hogy a csomagtartósok esetében gyermeked minden követ és úthibát érezni fog, amin áthajtasz a kerkpárral.
Előre, vázra szerelhető
A nagyon pici gyerekek és bébik szállításához kifejlesztett üléseket ebben a kategóriában kell keresgélned.
Előnyük, hogy a legkisebb gyerekeket is be lehet ültetni és az egész út alatt láthatod, hogy mit csinál. Ha a széltől és esőtől is óvni szereznéd gyermeked, ami valljuk be ilyen kis korban fontos, akkor opcionálisan plexi szélvédőt is vásárolhatsz a gyereküléshez.
Hátrányuk egyenesen következik az előnyükből. Ez nem más, mint a méret. Általában csak 15kg-os súlyig terhelhetők, így hamar szűkösek lehetnek. Illetve felszerelésük egészen trükkös.
Ugyan ritkán találjoztunk még olyan bringával, amire ne lehetett volna valamely modellt felszerelni, de ha ilyen ülésre vágysz, akkor küldj nekünk pár képet, pár szögből a kerékpárod fejcsövéről emailben vagy Facebook Messengeren és szakértő kollégáink megmondják, hogy alkalmas-e kerékpárod ehhez a gyereküléshez.
Extra szolgáltatások és kényelem
A kényelem úgy gondoljuk magától értetődően fontos. Ugyanúgy neked mind gyermekednek. A nálunk kapható gyereküléseken kivétel nélkül állítható a lábtartó magassága, a biztonsági öv feszessége és több modell esetében a háttámla dőlésszöge is.
Dönthetőség
Gyakran látunk elszoruló szívvel bóbiskoló csemetét utazni gyerekülésben, a zötykölődés hatására le-lelókadó fejjel... Erre megoldás a háttámla vagy a teljes ülés dönthetősége. Előbbi megoldás az olcsóbb, utóbbi a professzionálisabb (hiszen a gyerek teljes testhelyzete változik, nemcsak a háta dőlésszöge). Ezzel mindig kényelmes pozíciót biztosíthatsz gyermekednek az utazáshoz vagy a délutáni szunyókáláshoz. Néha felesleges extrának tűnik ugyan, de az igazság az, hogy sokan megbánják utólag, hogy nem ilyet választottak.
Atermikus anyagok
A gyerekülések jó részénél hőre kevésbé reagáló anyagokat használnak. Ennek az a jótékony hatása, hogy hidegben nem hűlnek le nagyon, illetve ami még fontosabb, hogy nyáron sem lesznek tűzforróak a napon. Ennek remek mellékhatása, hogy idővel a műanyag nem puhul el, nem deformálódik el és a nap sem szívja ki jelentősen.
Kompakt kialakítás
Remek kompakt kialakításukkal pillanatok alatt lehet őket le illetve felszerelni, így ha a gyerkőc nem jön velünk az útra, nem kell feleslegesen cipelni az ülést. A szerelés tényleg csak egy pillanatot jelent. A hátra szerelhető OkBaby és Polisport gyereküléseknél is lehetőség van a konzolt egy számkombinációs zárral is ellátni, hogy biztonsággal ott tudjuk hagyni a bringánkon.
Bukósisak
Most akkor kell vagy nem? A gyakorlati hasznán túl nevelő szándékkal is tehetsz gyermeked fejére bukósisakot, már akár baba korban is. Mivel az ülésbe be van kötve, és nagyon korlátozott a mozgása, így a külső hatásokkal szemben sokkal védtelenebb gyermeked. Ezt próbálják évek óta ellensúlyozni a gyártók és többek között ezért van az is, hogy az összes nyugati, neves márka ergonómiailag bukósisakhoz alakítja ki az összes gyerekülés belső hélyát. Mi mindenképpen ajánljuk. Nem csak a felnőtteknek, de a gyerekeknek is.